Odznaki
Odznaki to przede wszystkim doskonały sposób na poznanie dango miasta, regionu i całej Polski, wzbogacenie własnej wiedzy na ich temat w zakresie różnych dziedzin, np. archeologii, geografii, historii, etnografii itp., czyli tego co stanowi istotę krajoznawstwa. Odznaki krajoznawcze to także dodatek do wszelakich form turystyki. Dodatek, dzięki któremu nie są one bezmyślnym zdobywaniem kolejnych norm.
Regionalne odznaki krajoznawcze pojawiły się w latach 60-tych XX wieku. Pierwszą odznaką był Miłośnik Roztocza ustanowiony przez O/Zamość. W roku 1975 Komisja Krajoznawcza ZG PTTK zaproponowała Odznakę Krajoznawczą. W roku 1993 została ona zastąpiona przez Regionalną Odznakę Krajoznawczą (ROK) i Odznakę Krajoznawczą Polski (OKP). Pierwszą z nich zdobywa się zwiedzając okolice miejsca zamieszkania, drugą - odwiedzając miejsca zebrane w Kanonie Krajoznawczym Polski.
Komisja Krajoznawcza i Opieki nad Zabytkami O/Międzyuczelnianego PTTK w Warszawie weryfikuje następujące odznaki:
- oddziałowe:
- Śladami Powstania Warszawskiego >>> regulamin
>>> kanon
- Szlakiem Zabytków Światowego Dziedzictwa UNESCO w Polsce >>> regulamin
- Szlakiem Zabytków Architektury Drewnianej w Warszawie >>> regulamin
- Grodziska Mazowsza >>> reglamin
- Cichociemni – Spadochroniarze Armii Krajowej >>> regulamin
- Szlakiem Protestantyzmu w Polsce >>> regulamin
- inne:
- Regionalna Odznaka Krajoznawcza (ROK) >>> więcej
- Mazowiecka Odznaka Krajoznawcza (MOK) >>> więcej
- Warszawska Odznaka Krajoznawcza (WOK) >>> więcej
Odznaki można zweryfikować na dwa sposoby.
1. Osobiście odwiedzając Weryfikat: wtorki w godz. 18:00-20:00 w gmachu Wydziału Transportu PW, sala 13.
2. Koresondencyjnie, przesyłając kronikę zdobywania odznaki na adres:
Oddział Międzyuczelniany PTTK w Warszawie
Komisja Krajoznawcza i Opieki nad Zabytkami
ul. Senatorska 11
00-075 Warszawa
Osoby zainteresowane kupnem naszych odznak prosimy o kontakt z Biurem Weryfikatu O/Międzyuczelnianego PTTK w Warszawie (weryfikat@om.pttk.pl)
-
DREWNIAK
Odznaka Szlakiem Zabytków Architektury Drewnianej w Warszawie, popularnie zwana Drewniakiem, jest jedną z najmłodszch warszawskich odznak krajoznawczych i cieszy się sporym zainteresowaniem. Wynika to zapewne z jej tematyki. Poznanie choćby wycinka szlaku zmienia stereotypowe wyobrażenie o naszym mieście.
-
GRODZISKA
Mazowsze jest jednym z najbogatszych pod względem zachowanych grodzisk regionem Polski. Aby zachęcić turystów do ich poznawania Oddział Międzyuczelniany PTTK w Warszawie ustanawił odznakę krajoznawczą „Grodziska Mazowsza”.
-
UNESCO
Odznaka została ustanowiona w roku 2008 przez Oddział Międzyuczelniany Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Warszawie z okazji trzydziestej rocznicy wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO pierwszych polskich obiektów. Obecnie na liście znajduje się 28 cennych krajoznawczo, przyrodniczo, historycznie i kulturowo polskich obiektów.
-
POWSTANIEC
Odznaka krajoznawsza Śladami Powstania Warszawskiego. Celem powołania odznaki jest upamiętnienie Powstania Warszawskiego oraz poznanie miejsc i ludzi związanych z Powstaniem.